Przepis na wieczną miłość

1. Podsycaj miłość
Nuda i codzienne frustracje potrafią zgasić najbardziej płomienne uczucia. Na zrównoważenie jednej przykrości potrzeba 20 pozytywnych zdarzeń. Staramy się być dobrzy dla dzieci, dlaczego nie robimy tego samego dla swojej drugiej połowy? Nie szczędźmy miłych słów (mówmy konkretnie: „jak ci w tym ładnie”, „robisz najwspanialsze kanapki na świecie”...) i czułych gestów. Pocałunki na dzień dobry i dobranoc konieczne! I rozmawiajcie. Cieszcie się zaletami ukochanej osoby, nie czepiajcie wad.

2. Daj czuły dotyk
Dotyk wspomaga wydzielanie endorfin, tzw. hormonu szczęścia. Trzymajcie się za ręce, przytulcie w kinie, przypomnijcie sobie dni, kiedy zaczynała się Wasza miłość. Dawajcie sobie bliskość i bądźcie dla siebie wsparciem wobec zewnętrznego świata. Nie zdradzajcie swoich sekretów, choćby wszyscy wokół opowiadali o sprawach najbardziej intymnych. Macie prawo do prywatności, czasu rezerwowanego tylko dla siebie, choćby oznaczało to klucz w zamku i wyłączenie telefonu. Cieszcie się sobą i celebrujcie sukcesy.

3. Pamiętaj, nikt nie jest doskonały
Jak coś idzie źle, nie zwalajcie winy na partnera. Nadmiar winy paraliżuje lub wywołuje reakcję obronną. Myślcie nawzajem o swoich zaletach. Pomyślcie „intencje były dobre”, choć może realizacja wyszła kiepsko. Przypomnijcie sobie coś miłego, co zrobił partner, co w niej lub nim lubicie („jest troskliwa”, „umie mnie rozśmieszyć”).

4. Więcej blasku
Starajcie się robić to, co Was uszczęśliwia. Osoba spełniona może dać więcej szczęścia partnerowi. Zadbajcie o wygląd. To daje pewność siebie i pozwala się stale nawzajem uwodzić.

5. Zawsze walcz fair
Konflikty mogą wzmacniać więź – jeśli chcemy się lepiej zrozumieć. Unikajcie okazywania wrogości, atakowania się nawzajem (najgorsze są słowa: „ty zawsze!”), bo to jak dolewanie benzyny do ognia. Lepiej ochłonąć (przejdź się) i potem porozmawiać konkretnie o sprawie. Zadawać pytania, starać się wczuć w sytuację partnera.

6. Wybieraj właściwy czas i miejsce
Trudne rozmowy trzeba prowadzić w możliwie spokojnych warunkach. Nie przy dzieciach (jeśli są one świadkami awantur, stają się niepewne siebie i sprawiają kłopoty wychowawcze), nie przy osobach trzecich. Nie – kiedy jesteście głodni, zmęczeni, spieszycie się gdzieś (lub z czymś, np. kończycie waźną pracę) albo coś Was rozprasza. Nawet toast lepiej odłożyć do chwili po zawieszeniu broni.

7. Słuchaj
Czasem trzeba dać partnerowi wylać żale i po prostu go wysłuchać. Cierpliwie. Tak też buduje się bliskość.



Na podstawie artykułu z miesięcznika Reader’s Digest, Sari Harrar i Rita Demaria (z 7 sekretów doskonałego małżeństwa).