środa, 6 kwietnia 2011

Kwiaty trudne do pielęgnacji?

Właściwe stanowisko
Róże wymagają co najmniej 8 godzin nasłonecznienia każdego dnia. Najlepiej im służy słońce poranne, ponieważ pomaga w odparowaniu porannej rosy, która może powodować choroby grzybicze.

Uczulenie na grzyby
Dla róż wybierz stanowisko z dobrą cyrkulacją powietrza, ponieważ zapobiega to pojawianiu się chorób grzybiczych takich jak czarna plamistość liści czy rdza. Krzewy sadź w odstępach co najmniej 60 cm; niektóre odmiany pnące wymagają nawet 1,8 m przestrzeni z każdej strony. Unikaj sadzenia róży obok gromadzących wilgoć roślin takich jak cynia czy bez.

Kłopotliwe róże
Masz do dyspozycji również róże wysokopienne. Niestety, są one dość kłopotliwe w uprawie, gdyż na zimę trzeba je przyginać i w tej pozycji osłaniać przed mrozem.

Postaw na tradycję
Poza modnymi odmianami szukaj także tradycyjnych odmian, które były hodowane przed rokiem 1867. Są bardzo pachnące i łatwe w hodowli. Jedyną ich wadą jest to, że kwitną tylko raz do roku.

Dużo wody
Róże, szczególnie młode, potrzebują dużo wody. Zapewnij im wilgotne podłoże. Uważaj, żeby nie polewać wodąliści.

Dobry drenaż
Sprawdź, czy korzenie róż nie będą musiały sięgać zbyt daleko w poszukiwaniu wody. Przeprowadź test na drenaż: wykop dołek o głębokości 50 cm i wypełnij go wodą. Woda powinna wsiąknąć w ciągu najwyżej 2 godzin. Jeżeli nie, przenieś różę w inne miejsce lub dodaj do ziemi kompostu i obornika. Możesz także zrobić dla niej podwyższone stanowisko.

Zdrowy apetyt
Róże mają „wilczy apetyt”, więc trzeba im zapewnić nawożenie, najlepiej mieszanką nawozową dla róż. Rozsyp ją wokół krzewu i polej wodą. Nawoź róże zaraz po kwitnieniu, a potem w miarę regularnie raz na miesiąc. Dojrzałe rośliny powinny być dodatkowo nawożone wiosną, mniej więcej miesiąc przed kwitnieniem. Przerwij nawożenie 6 tygodni przed końcem kwitnienia.

Szybciej w górę
Aby przyspieszyć wzrost róży w kwietniu i maju, rozsyp wokół jej stanowiska łyżkę stołową siarczanu magnezu.

Wzrost o tyczce
Wysokopienne róże, żeby się nie łamały, wymagają mocnego podparcia. Aby nie uszkodzić korzeni, w momencie sadzenia róży wbij w ziemię palik z bambusa. Potem, w miarę wzrostu rośliny, przywiązuj pędy luźno do palika plastikowymi taśmami.

Ostrożnie z różą
Aby zasadzić wyhodowaną w pojemniku różę, odetnij dno plastikowej doniczki i wstaw ją z zawartością do wykopanego dołka. Ostrym nożem przetnij boki doniczki w kilku miejscach i po kolei wyciągaj jej fragmenty. Następnie zasyp dołek ziemią i ubij.

Przycinanie
Do przycinania róż używaj tylko sekatora nożycowego, który daje czystą, ostrą linię cięcia. Odcinanie zwykłym nożem może uszkodzić krzew.
Ozdób taras różami miniaturowymi lub specjalnymi odmianami, które mają około 30 cm wysokości i doskonale nadają się do hodowli doniczkowej. Systematycznie podlewaj. Wiosną dodawaj do wody nawozu dla róż i rozcieńczonego płynnego nawozu w okresie wzrostu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz