środa, 6 kwietnia 2011

Uważaj na kłopotliwe pnącza

Kiedy usuwasz pnącza z ceglanej ściany, musisz usunąć nawet najmniejsze ich resztki, ponieważ utlenią się, pozostawiając plamy

Po zdjęciu tego, co da się zdjąć, odczekaj tydzień lub dwa, żeby resztki roślin wyschły i wtedy wyszoruj mur sztywną szczotką i mocnym detergentem.
W zacienionych miejscach pleśń i porosty znajdują doskonałe środowisko do rozwoju. Niszczą jednak mur i powodują odbarwienia. Można je usunąć sztywną, najlepiej ryżową, szczotką i roztworem wody z wybielaczem do tkanin, zmieszanymi pół na pół. Po godzinie spłucz roztwór czystą wodą.

Mchy i porosty
Odpowiedni płyn chwastobójczy rozpylony na mur skutecznie zlikwiduje nawet najbardziej odporne mchy i porosty.

Tańszy wynajem
Jeżeli wynajmujesz rusztowania, aby naprawić ceglany mur, dobrze zaplanuj kolejność czynności. Pozwoli ci to oddać rusztowanie najszybciej jak można; w ten sposób zaoszczędzisz także na kosztach wynajmu.

Kwestia twardości
Zanim przystąpisz do odnowienia muru ceglanego, mającego więcej niż 50 lat, zasięgnij rady murarza, który ma doświadczenie w tego rodzaju pracach. Powie ci, czy zaprawa nie będzie twardsza od samej cegły. Standardowe mieszanki zaprawowe są zwykle twardsze od starych cegieł i mogą powodować odpryskiwanie ich krawędzi.

Test akustyczny
Jeżeli uszkodzone cegły zastępujesz cegłami „z odzysku”, przeprowadź test akustyczny: trzymając cegłę w ręku, postukaj w nią delikatnie młotkiem. Głuchy odgłos będzie reakcją miękkiej, słabej cegły; cegła zdrowa wyda metaliczny dźwięk.

Na wcisk
Jeżeli musisz wypełnić większą część spoiny, skróć czas pracy, przygotowując zaprawę murarską w woreczku – wprowadź ją między cegły przez odcięty róg woreczka, a nie kielnią spoinówką. Przygotuj zaprawę bardziej plastyczną i kontroluj jej wypływ, odpowiednio naciskając na worek.

Specjalne profile
Aby wykończyć uzupełnianie spoiny i nadać jej wklęsły profil, użyj do profilowania kawałka metalowej rurki lub trzonka łyżki. Możesz też kupić wypukłą kielnię spoinówkę, zaprojektowaną do takich prac.

Skrobaczka do cegieł
Do usunięcia z cegieł zaprawy i plam z farby wykorzystaj uszkodzoną cegłę w podobnym kolorze. Spróbuj najpierw na mniej widocznym fragmencie, a potem trzyj zabrudzone miejsca miękką stroną cegły – twardsza (zewnętrzna) mogłaby porysować czyszczone cegły.

Twarda zaprawa
Bryłki zaprawy, które przywarły do ceglanego muru, będą łatwiejsze do usunięcia, kiedy stwardnieją. Uderz każdą z nich ostrzem kielni, a łatwo odpadną. Próba zdjęcia mokrej grudki zakończy się jej rozsmarowaniem po murze.
Wszystkie pnącza, a szczególnie wiecznie zielone, niszczą mur, utrzymując stałe jego zawilgocenie. Dlatego puszczaj pnącza po kratkach odsuniętych 5 cm od muru.

Bezpieczeństwo
Dobrze przygotuj się do prac z cegłami i zaprawą. Okulary ochronne mają ogromne znaczenie przy pracach związanych z wymianą cegieł lub poprawianiem zaprawy. Także rękawice ochronne są wskazane. Ubierz się w starą koszulę i spodnie, żebyś mógł je wyrzucić natychmiast po zakończeniu pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz